Select Page

Tenis - Simona Halep vs Indy de Vroome - Arenele BNR Bucuresti 2

Simona Halep s-a calificat fara emotii in optimile de finala ale BRD Bucharest Open, dupa o victorie clara, 6-0, 6-4, in fata olandezei Indy de Vroome. Pentru un loc in sferturile de finala, Simona o va intalni pe Aleksandra Krunic, jucatoare din Serbia aflata pe locul 155 WTA. Meciul va avea loc joi, de la ora 18:00, in direct la Digi Sport 2.

Indy de Vroome a acces pe tabloul principal la Bucuresti din postura de lucky loser si pozitia ocupata in ierarhia mondiala, 190, s-a vazut clar in primul set al meciului de pe Centralul de la Arenene BNR.

Cu tribunele pline, peste 4500 de oameni venind sa o vada pe Simona, de Vroome a fost vizibil intimidata si in ciuda unor lovituri de dreapta uneori foarte puternice, n-a reusit vreun game in setul inaugural.

Si asta chiar daca procentajul Simonei pe primul serviciu a fost de doar 45%. In setul al doilea echilibrul a fost dat de scaderea nivelului de joc al romancei, care a parut ca mai degraba incearca mai multe combinatii la schimburile lungi, decat ca vrea sa castige rapid.

Meciul s-a incheiat cu o dubla greseala a jucatoarei olandeze, reprezentativ pentru diferentele dintre ea si Simona. O victorie logica si facila pentru principal favorita a concursului bucurestean.

Mai jos aveti cateva fotografii de la meci iar fazele video le puteti vedea aici. Enjoy! 🙂